Ehliyet yenileme son gün ne zaman? Ehliyet yenileme ücreti ne kadar, gerekli evraklar neler? Ehliyet yenileme için son tarih detayı...

Ehliyet yenilemede son tarih gündemdeki konulardan biri. Yeni tip sürücü belgesinin kullanımına geçilmesiyle birlikte eski ehliyetlerin de belirtilen tarihe kadar yenilenmesi gerekiyor. Bunun için de gerekli belgelerle nüfus müdürlüklerinden başvuru yapılması gerekiyor. Son güne kadar yenilenmeyen ehliyetler geçersiz sayılacak. Peki ehliyet yenileme son gün ne zaman? Ehliyet yenileme ücreti ne kadar, gerekli evraklar neler? Ehliyet yenileme için son tarih detayı...

Eski ehliyetlerin kullanım süresi bu yıl sona eriyor. Belirlenen tarihe kadar yenilenmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılacak. Yeni sürücü belgesi için başvurular nüfus müdürlüklerinden yapılıyor. Randevular ise hem internetten hem de Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından alınabiliyor.

30.09.2022 Cuma 11:10:10

EHLİYET YENİLEME SON GÜN NE ZAMAN?

1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresi için son gün 31 Aralık 2022.

EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Eski tip ehliyetini yenisi ile değiştirme işlemi için​​​​​​ 15 TL, yeni tip sürücü belgesini yenileyenleriin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret ise 345 TL.

YENİ TİP SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı ya da Pasaport)

Eski sürücü belgesi

Yeni çıkarılmış Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü belgesi

Değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı makbuzu

2 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Adli Sicil Belgesi (Adliyeden alınacak olup Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

Ayrıca Nüfus Müdürlüğünde verilecek parmak izi.

 

EHLİYET YENİLEME NASIL YAPILIR?

Ehliyet yenileme için randevular internet üzerinden, Alo 199 Çağrı merkezinden, mobil uygulamadan ya da ’nvi.gov.tr’den oluşturulabiliyor. Randevu oluşturulduktan sonra sürücü belgesini yenileme işlemi gerekli evraklarla birlikte nüfus müdürlüklerinden tamamlanıyor.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından basılan sürücü belgeleri PTT'ye teslim edilerek yurt içinde başvuruda bulunan kişilerin adreslerine ulaştırılıyor. Başvuruda bulunan kişilerin sürücü belgeleri ellerine ulaşana kadar geçen süreçte nüfus müdürlüklerinden ya da e-devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesi ile başvuru sahipleri araçlarını kullanabiliyor. (hurriyet.com)

Sosyal Medya’da Paylaş :

DİĞER HABERLER
22 Mart

Engellilere ÖTV Avantajı!...

ÖTV Kanununun 7. maddesinin 2 numaralı fıkrasına göre K...

11.08.2

Ehliyet İçin Yazılı Sınav...

Milli Eğitim Bakanlığı her sene aralıklarla ehliyet alm...

16.03.2

Elekronik ve Uygulama Sın...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Özel Öğretim Kurumlar...