Motosiklet kazalarında ilk yardım nasıl yapılır?

Yapılan araştırmalara göre, ölümlerin çoğunluğu kazadan sonraki ilk 10 dakikada gerçekleşiyor. Motosiklet kazalarında ise darbeye daha açık bir durum oluştuğundan hızlı müdahale çok önemli. İlk Yardım Uzmanı Özgür Özalp, motosiklet kazası sonrası yapılması gerekenleri anlattı

Motosiklet kazasında ilk yapılması gereken nedir?

03.09.2019 Salı 13:54:21
Motosiklet kazasında ilk yapılması gereken nedir?
Motosiklet kazalarında ilk yapılması gereken, kazaya karışan da olsanız bir yaralıya da müdahale edecek olsanız sağlık ekiplerini olay yerine çağırmaktır. İyi niyetli dahi olsa yaralı kişiye yapılacak yanlış ilk yardım, geri dönüşü olmayacak zararlara yol açabilir. Dolayısıyla doğru ilk yardımı bilmiyorsanız yaralıya müdahale etmeyin, ekiplerin ulaşmasını bekleyin. Bu esnada ise ilk yapılması gereken, yaralıyı kontrol etmektir. Kazazede eğer hayatta ise ve motosikletin altında sıkışmışsa yavaşça ve kazazedeyi sarsmadan motosiklet kaldırılmalı, yaralı sakinleştirilmeli.
Çevre düzeni kontrol edilmeli, kaza yeri görünür kılınmalı ve motosiklet çalışır durumdaysa kontağı kapatılmalı. Motosiklet binek araçlara göre daha az görünür olduğundan kaza yeri hızlıca uyarıcı işaretler ile çevrelenmeli.

Kazadan sonra kask çıkarılmalı mı?

Kesinlikle hayır. En çok rastladığımız yanlış budur. Yaralının durumunu bilmeden çıkartılan kask, boyun sinirlerinin tahrip olmasına hatta kopmasına neden olabilir. Ve ne yazık ki daha kötüsü boyunda kırık varsa ve kask oynatılırsa kişi sakat kalabilir hatta ölebilir. Bu nedenle kask camı kaldırılarak kazazedenin nefes alması sağlanmalı ve ekiplerin gelmesi beklenmeli.

Başka hangi müdahaleler hayat kurtarabilir?

Eğer kazazedede kanama varsa kesinlikle sarsmadan kanamayı durdurmaya çalışmalısınız. Steril bir bez yardımı ile kanamanın olduğu yere tampon yapabilir, kanama bölgesini kalp hizasından yukarı kaldırabilirsiniz. Eğer yaralıda kırık olduğunu düşünüyorsanız kırık olan bölgeyi yavaşça tespit edip tahta veya metal gibi bir parça yardımı ile kırığı sabitleyebilirsiniz. (milliyet.com.tr adresinden alınmıştır.)

 

Sosyal Medya’da Paylaş :

DİĞER HABERLER
22 Mart

Artık Ehliyet Almak Daha...

Ehliyet sınavında değişiklik. Ehliyet almak artk o kada...

17.12.2

Ehliyet alacaklar dikkat!...

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Ba...

30.09.2

Ehliyet yenileme son gün...

EHLİYET YENİLEME SON GÜN NE ZAMAN? 1 Ocak 2016'd...