Artık Ehliyet Almak Daha Zor !

Sınav sisteminde ki yeni uygulamalar, doğru sürücü kursu seçimlerini zorunlu hale getiriyor!

Yeni direksiyon sınavları akan trafik içerisinde, her türlü hava ve yol koşullarında en az 35 dakika yapılıyor.

22 Mart 2017 Çarşamba 14:36:30

Ehliyet sınavında değişiklik. Ehliyet almak artk o kadar kolay olmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi'nde değişikliğe gitti. İllere gönderilen yeni yönergeyle, sınav sürecinin daha sağlıklı şekilde yürütülmesi, sınavda yaşanan aksaklıkların önüne geçilmesi ve ehliyet sınavlarında denetimin artırılması amaçlanıyor.

TEK HAMLEDE GERİ PARK ŞARTI

* Teorik sınavda başarılı olan adaylar için daha önce 30 dk. olan direksiyon sınavının süresi 35 dk. ya çıkarıldı.

* Teorik sınavda adayların sorumlu olduğu konulardan biride "trafik adabı" olacak.

* Direksiyon sınavına girecek kursiyere ilk 5 dk. da 14 teorik soru sorulacak ve adayın 4 yanlış hakkı bulunacak. Aday, bu 5 dk. da öncelikle aracın kaputunu açacak.Akünün nerede olduğunu, radyatöre suyun nereden konulduğunu,silecek suyunun nasıl tamamlandığını, stepne ve ilk yardım çantasının nerede olduğu vb.bilgileri sınav yapıcıya gösterecektir. Aracın içerisinde de sinyallerin nereden verildiğini gösterecek, araç kaç vites,klima nasıl çalışır, göstergeler ne işe yarar,ısı hararet göstergesi nedir, yükseldiğinde ne yapılması gererekir vb. teorik sorulara yanıt vermesi gerekecek.Adayın sınavı 5.yanlış cevapta başlamadan sona erecek. Burada ki amaç adayın araçla ilgili donanım bilgisine sahip olup olmadığını tespit etmektir. 

* Yönergeye göre, "A1", "A2" sınıfı araçlar hariç, geri park edecek araçların sürücüleri, aracın bir buçuk katı uzunluğunda ve aracın genişliğinden 50 santimetreden fazla olan iki araç veya konilerin arasına yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girip diğer hamlede düzeltecek şekilde park etmeye çalışacak.

* Aday, aracını çalıştırmadan önce; aynaların görüş açısını kontrol edecek, koltuk ayarını yapacak, emniyet kemerini takmadan ve sinyal vermeden kalkış yapan adayın sınavı sonlandırılacak.

* Aday yokuşta kalkerken; aracını en fazla 1 kez stop ettirme hakkına sahip olacak

* Adayın aracını 25 metre geri geri kullanabilmesi şartı aranacak,

* Adaydan sınav güzergahı içerisinde,  uygun bir alanda  "L" park yapması istenecek,

* Direksiyon uygulama sınavlarında, denetim maarif müfettişlerince yapılacak. Maarif müfettişlerini de il milli eğitim müdürü ve maarif müfettişleri başkanı kontrol edecek. Hatalı değerlendirme yapan, sınav komisyonu başkan ve üyesi bir yıl görev alamayacak. Böylece, denetimlerin de daha sağlıklı yapılması sağlanacak.

* Direksiyon eğitimi dersi uygulama ve değerlendirme komisyonu başkanı, kursiyerin direksiyon eğitimi dersi sınavında can ve mal güvenliği ile trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanması durumunda direksiyon ve pedallar yardımıyla gerekli müdahaleyi yaparak sınavı sonlandıracak.

Bakanlık, ehliyet sınavlarında, usta öğreticilerin değerlendirme komisyonu üyelerine müdahalesini önlemek için de tedbir aldı.

* Direksiyon eğitimi dersi sınavında, sınav uygulama ve değerlendirme komisyonuna müdahale ederek, komisyonunun çalışmasını engelleyici davranışlarda bulunan direksiyon usta öğreticileri, bu dersin sınavlarında bir yıl görev alamayacak.

* Sınavlarda komisyonların veya diğer görevlilerin çalışmasını tehdit veya zor kullanarak engelleyen ya da engellettiren kursiyerler de 4 ay sınavlara giremiyor.

 

Sosyal Medya’da Paylaş :

DİĞER HABERLER
13.04.2

Erkoç: Türkiye'de artık e...

'BELGESİ OLMAYAN ARAÇ ALIP SATAMAYACAK' Gümr...

19.09.2

HES Kodu Almak Zorunlu Ha...

Buna göre, Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatanda...

16.10.2

Trafik cezalarında yeni d...

HURDA ARAÇLARLA TRAFİĞE ÇIKANLARA CEZA Karayolları G...