Bilgi Bankası

B Sınıfı Ehliyet Nedir?

Otomobil(B), Kamyonet(B), Traktör(F), Motor bisiklet(M), ATV(B1) kullanacaklara verilen ehliyet çeşitidir.

A Sınıfı Ehliyet Nedir?

Motor gücü 15 kilovatı geçen ve 3 tekerlekli olan ya da motor gücü 35 kilovatı geçen ve sepetli ya da sepetsiz olan iki tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilmektedir. A sınıfı ehliyet almak isteyen adayların 20 yaşını doldurmuş olması veya 20 yaşında olup en az 2 yıllık A2 sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir.

A2 Sınıfı Ehliyet Nedir?

Motor gücü 32 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli motorsiklet veya 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli (sepetli ya da sepetsiz) motorsiklet kullanacak olan adayların alması gereken ehliyet sınıfıdır. A2 sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının 18 yaşını doldurmuş olması yeterlidir.

A1 Sınıfı Ehliyet Nedir?

İki veya üç tekerlekli olarak piyasaya sürülen, silindir hacmi 125 santimetre küpü geçmeyecek şekilde (sepetli ya da sepetsiz) motorsiklet kullanmak isteyen adayların alması gereken ehliyet sınıfıdır. A1 sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının 16 yaşını doldurmuş olması yeterlidir.

Sürücü Kursuna Ne zaman Kayıt Olabilirim?

Her ayın 1 i ile 10 u arası gerekli evraklarınızı temin ederek kursa kayıt olabilirsiniz.

Kayıt için Gerekli Evraklar Nelerdir?

*NÜFUS CÜZDANI

*2 ADET BİYOMETRİK FOTOĞRAF

*ÖĞRENİM DURUMUNU GÖSTEREN BİR BELGE: Diploma, Tastikname, Öğrenci Belgesi (İlkokul mezunları ve 2.Kademe Okur Yazar Belgesi olan kişiler de kayıt yaptırabilmektedir.!)

*SAĞLIK RAPORU: Ehliyet için düzenlenmiş olmalıdır. Aile Sağlığı Merkezi, Özel Hastane v.b... alınmış raporlar kabul edilmektedir. Raporunuz güncel olmalıdır.

Engelli adaylarımızın engel durumlarını ve yüzdesini gösteren heyet raporu ile istediği ehliyet sınıfıyla birlikte "Sürücü Adayı olmasında sakınca yoktur." şeklinde hekim onayının olması gerekmektedir.

*ADLİ SİCİL BELGESİ: PTT şubelerinden alınan "e devlet" şifresi ile internet üzerinden çıkartılabilmektedir. Belgeniz güncel tarihli olmalıdır.

***Herhangi bir sınıf ehliyet sahibi olup, farklı bir sınıf için de ehliyet almak isteyen adaylarımızın bu evraklara ek olarak mevcut ehliyetlerinin aslını da kayıt esnasında ibraz etmeleri yönetmelik gereği zorunluluktur.

Ehliyet Çeşitleri Ve Yaş Şartları Nelerdir?